Data dodania: 10/06/2024

Pracownia WWAA przygotowała koncepcję zagospodarowania działki przy al. Komisji Edukacji Narodowej 14 w Warszawie. Archicom, spółka z Grupy Echo Investment, zamierza zbudować tam 500 mieszkań wokół miejskiego placu. Projekt powstaje według specustawy mieszkaniowej, w kolejnym etapie deweloper przeprowadzi dialog o inwestycji.

Przy al. KEN 14 w Warszawie Archicom zamierza zbudować 500 mieszkań.


Teren przy metrze Kabaty w Warszawie, na którym działał hipermarket Tesco, należy do Grupy Echo Investment od pięciu lat. Koncepcję zagospodarowania działki opracowała pracownia WWAA. Plan zakłada realizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych z usługami w parterach. Inwestycja będzie realizowana, wyłącznie po zgodzie stołecznego samorządu, na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. W centrum osiedla przewidziano Rynek Kabacki – nowy miejski plac o powierzchni 3500 mkw. wypełniony zielenią i otoczony kawiarniami oraz restauracjami. W parterach budynków mają działać lokale handlowo-usługowe, które zajmą łącznie blisko jedną piątą powierzchni całego projektu. Powstaną też zielone skwery i dziedzińce, na których zasadzone zostanie ponad 150 drzew.

 Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>  

– Pomiędzy budynkami będzie atrakcyjna przestrzeń publiczna, która nie zostanie ogrodzona. Ruch samochodowy przeniesiemy do podziemnego garażu, a na powierzchni priorytet będą mieli piesi i rowerzyści. W ten sposób dojście do metra, spacer do lasu czy wyprawa na małe zakupy będą wygodniejsze. Powierzchnia biologicznie czynna zajmie aż 30% terenu, z czego blisko 15% to zieleń na gruncie rodzimym. Zaprojektowane budynki wpisują się skalą w kompozycję istniejącej w sąsiedztwie zabudowy – mówi Krzysztof Mazanek, partner w pracowni WWAA.


Decyzję o realizacji inwestycji podejmą uchwałą warszawscy radni.

Architekci zaprojektowali bryły o zróżnicowanej wysokości. Budynek zlokalizowany u zbiegu z ulicą Wąwozową, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, osiągnie wysokość maksymalnie 11 pięter. Kolejne nowe budynki wzdłuż al. KEN będą harmonijnie kontynuować istniejącą linię zabudowy o wysokości 6 pięter. W głębi osiedla powstaną kameralne bryły o kaskadowej wysokości od 2 do 5 pięter. Na terenie osiedla zaplanowano łącznie 500 mieszkań od jedno- do pięciopokojowych i powierzchniach od 27 mkw. do 132 mkw.


– Rozumiemy oczekiwania i emocje, jakie wzbudza przemiana terenu po dawnym supermarkecie. Dlatego naszą ambicją jest stworzenie centrum lokalnego, które stanie się przyjaznym miejscem do życia, spotkań i odpoczynku. Zwarta tkanka miejska, doskonałe skomunikowanie metrem, trasy rowerowe oraz rezerwat przyrody w zasięgu spaceru to wyjątkowe atuty Kabat. To jedno z niewielu miejsc w Warszawie, gdzie można cieszyć się zarówno śródmiejskimi udogodnieniami, jak i kontaktem z leśną przyrodą na świeżym powietrzu. Chcemy, aby nasz projekt spełnił oczekiwania sąsiadów i samorządu, dlatego wsłuchując się w ich głosy, proponujemy koncepcję, która będzie służyła całej okolicy – dodaje Inga Pilarska, dyrektor ds. planowania strategicznego w Grupie Echo Investment.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, deweloper odpowie na potrzeby władz dzielnicy Ursynów, partycypując w rozbudowie infrastruktury oświatowej, rekreacyjnej i drogowej oraz umożliwi udoskonalenie projektu zgodnie z potrzebami mieszkańców. Inwestor jest gotowy rozbudować Szkołę Podstawową przy ul. Jerzego Zaruby 7 o dodatkowe klasy do nauki.


W parkingu podziemnym pod planowanymi budynkami przewidziano kilkadziesiąt miejsc, które będą ogólnodostępne. Remont na odcinku sąsiadującym z inwestycją przejdzie aleja Komisji Edukacji Narodowej – przy osiedlu powstanie nowa nawierzchnia, chodniki i drogi rowerowe. inwestor przedłuży też ul. J. Iwanowa-Szajnowicza, co skróci drogę do lasu, szkoły podstawowej oraz przedszkola i dalej w stronę ul. J. Zaruby.