Data dodania: 18/07/2024

Ghelamco wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zbuduje przy Molu Południowym w Gdyni wielofunkcyjny budynek z centrum żeglarskim. Projekt Nova Marina wyszedł z pracowni PIG Architekci. Utrzymana w modernistycznym wydaniu inwestycja połączy miasto i basen portowy. Jej koszt szacuje się na 200 mln zł.

Nova Marina – inwestycja Ghelamco i Polskiego Związku Żeglarskiego

Polski Związek Żeglarski wraz z firmą Ghelamco zaprezentowali wspólny, realizowany w formule joint venture, projekt w Gdyni. Przy Molo Południowym powstanie nowa siedziba polskiego żeglarstwa. W pięciokondygnacyjnym obiekcie o powierzchni użytkowej ok. 20 tys. mkw. znajdą się m.in. siedziby gdyńskich klubów i PZŻ wzbogacone o rozbudowaną infrastrukturę dla żeglarzy, w tym lokale z widokiem na port i marinę. Obiekt wyposażony będzie m.in. w hangary do przechowywania jachtów, a także podziemny garaż. Projekt Nova Marina Gdynia został wyłoniony w drodze zamkniętego konkursu na koncepcję architektoniczną. Zwyciężyła koncepcja pracowni PIG Architekci. 



 Pełen dostęp do informacji o inwestycjach, nowe zlecenia w budownictwie. Wypróbuj bez zobowiązań >>  

– Od samego początku chcieliśmy zaprojektować kompleks, który będzie wkomponowany w istniejący, bardzo charakterystyczny kontekst. Priorytetem było zapewnienie jak najlepiej funkcjonującej koncepcji dla klubów żeglarskich i powierzchni statutowej związanej z działalnością Polskiego Związku Żeglarskiego. Kompleks hangarów oraz przestrzeni klubowych w połączeniu z wymaganiami planu miejscowego, dotyczącymi zapewnienia przestrzeni manewrowej od strony Nabrzeża Beniowskiego, ukształtowały jego południową część. Układ ten został przecięty na wszystkich kondygnacjach dwoma osiami widokowymi, które utworzyły przestrzenie publiczne w formie pasaży. Ich celem było widokowe i funkcjonalne połączenie osi Mola Południowego z basenem żeglarskim. Cały ten proces był wypracowywany w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, klubami żeglarskimi, Polskim Związkiem Żeglarskim i firmą Ghelamco – mówi architekt Michał Lah, członek zarządu pracowni PIG Architekci.

Przy Molo Południowym w Gdyni powstanie nowa siedziba polskiego żeglarstwa utrzymana w modernistycznym stylu.


Jak zaznacza Konrad Dawidowicz z zespołu PIG Architekci, w trakcie wieloletniego procesu powstało kilkanaście makiet i kilkadziesiąt koncepcji, a układ budynków wynika z wytycznych miejscowego planu i funkcjonowania klubów żeglarskich. Sama zaś forma obiektu nawiązuje do tradycji modernizmu i architektury śródmieścia Gdyni – to m.in. łuki, kolor elewacji i architektoniczne detale. 


– Architektura budynku to efekt długiej współpracy z włodarzami miasta i miejskim konserwatorem zabytków, dzięki czemu wspólnie wypracowaliśmy na wskroś gdyński projekt, który mamy nadzieję, stanie się centrum polskiego żeglarstwa. Wierzę, że gdynianie przyjmą Novą Marinę z otwartością, a jej sylwetka na stałe wpisze się w pejzaż miasta – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

Nova Marina Gdynia jest zlokalizowana bezpośrednio przy Basenie Żeglarskim im. Gen. Mariusza Zaruskiego i ma za zadanie pomóc rozwijać działalność istniejących klubów i szkółek żeglarskich. – Nova Marina Gdynia będzie godną wizytówką polskiego żeglarstwa i siedzibą m.in. gdyńskich klubów żeglarskich, zapewni infrastrukturę i obszary do działania w skali lokalnej i międzynarodowej. Stanie się nową wizytówką miasta, polskiego żeglarstwa i wspaniałą przystanią dla wszystkich, którzy mają wiatr i morze w sercu – zapewnia dr Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Koszt inwestycji szacuje się na 200 mln zł. Aktualnie przygotowywany jest projekt wykonawczy, rozpoczęło się również poszukiwanie wykonawcy. Jak podkreśla Jarosław Zagórski, w przetargu będą preferowane lokalne firmy z Pomorza. Początek prac budowlanych obiektu Nova Marina Gdynia zakładany jest na przełomie 2024 i 2025 roku. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2027 roku.